Konsultujemy i współdecydujemy nadal choć w innej formie.

Piątek, 27 marca 2020

Konsultujemy i współdecydujemy nadal choć w innej formie.

 

Mimo panującej sytuacji ograniczającej nasze bezpośrednie kontakty, nie przestajemy wspólnie rozmawiać i decydować o naszym mieście. Nadal prowadzimy procesy konsultacyjne i partycypacyjne. Część z nich jak budżet partycypacyjny przekształcamy, część jak Park Podlesie prowadzimy w formie on-line.  

 

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny 2.0 (osiedlowy) musi w tym roku przybrać zupełnie inną formułę. Trwająca sytuacja związana z pandemią, wymusza zawieszenie w tym roku VIII edycji procedury osiedlowej. Ten czas poświęcimy na włączenie w DBP przyszłych Rad Dzielnic oraz wypracowanie wspólnie z nimi diagnozy dla każdego osiedla.

 

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny (osiedlowy) w formule 2.0 oparty o dialog i dyskusję wymaga otwartych spotkań mieszkańców. Średnio w ciągu roku w okresie od kwietnia do października we wszystkich osiedlach odbywa się ich łącznie około 140. Niestety obecna sytuacja uniemożliwia nam spokojną i wyważoną dyskusję podczas wypracowywania priorytetowych projektów dla naszych osiedli. Jesteśmy tym samym zmuszeni odstąpić od konkursu dotacyjnego dla organizacji pozarządowych na wsparcie procesu i organizację pracy Animatorów, tak aby ogłosić go ponownie zmieniając jego założenie.

 

Sytuacja ta zbiega się z powołanymi 11 marca br. przez Radę Miejską w Dąbrowie Górniczej 18 Radami Dzielnic. Jest to efekt finalny niemal dwuletnich wspólnych prac mieszkańców, radnych i Urzędu Miejskiego nad wypracowaniem granic dzielnic oraz statutów określających sposób ich działania. Powołanie jednostek pomocniczych wprowadza w Dąbrowie Górniczej podział na 18 dzielnic, składających się ze znanych mieszkańcom 36 osiedli funkcjonujących dotychczas na potrzeby DBP.

 

Przyszłe Rady Dzielnic w procesie Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego mają odegrać istotną rolę przy opracowywaniu diagnoz dla poszczególnych osiedli w kontekście dzielnicy. Diagnozy te mają być punktem wyjścia do dyskusji w ramach forów mieszkańców nad priorytetami dla osiedli w ramach DBP. Zarówno tym zadaniom jak i wypracowaniu narzędzi do realizacji innych zadań statutowych Rad Dzielnic poświęcimy czas i nasze zasoby w tym roku. Oczywiście nie wyobrażamy sobie tego procesu bez współpracy z mieszkańcami.

 

Pracujemy również nad zmianą zasad formuły Ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego, tak aby wyeliminować z niej działania narażające nas na kontakt bezpośredni. Zmieniamy zasady procesów konsultacyjnych, jak np. w przypadku Parku Podlesie, gdzie drugi warsztat udało nam się przeprowadzić online. Wkrótce, przystąpimy do prac nad kolejnym, trzecim już, miejskim Programem Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Zapewne nie zaczniemy od warsztatów w Centrum Aktywności Obywatelskiej, ale zorganizujemy je używając innych narzędzi komunikacyjnych.

PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
232425262728 29
3031
Ładowanie...