Samorząd to ja - obchody 30-lecia samorządności

Czwartek, 24 września 2020

Trzydzieści lat temu w naszym kraju odrodził się samorząd terytorialny. 27 maja 1990 r. odbyły się w Polsce pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe i choć tegoroczny ogólnokrajowy lock down spowodowany pandemią nie pozwolił samorządom uczcić tej daty tak, jak planowały, to Dąbrowa Górnicza przygotowała specjalną wystawę oraz serię kameralnych spotkań, by przypomnieć wydarzenia sprzed trzydziestu lat.

 

Interaktywna wystawa

Spotkanie z prof. Jerzym Stępniem zainaugurowało w sobotę (19 września 2020 r.) oficjalne obchody 30-lecia samorządności w Dąbrowie Górniczej, a tym samym wystawę plenerową „Samorząd to ja. 30 lat samorządności Dąbrowy Górniczej”, którą można zobaczyć przed wejściem do Parku Hallera od strony Placu Wolności. Interaktywną, poszerzoną wersję wystawy znaleźć można na stronie: samorzadtoja.dg.pl. To szansa, by dowiedzieć się  m.in.: czym tak naprawdę jest samorząd terytorialny, w jakich okolicznościach doszło do jego reaktywacji w Polsce, czym różnią się zadania własne samorządu od zadań zleconych i co o samorządności mówią sami dąbrowianie.

 

Pytania o samorząd

Ze względu na sytuację pandemiczną spotkania zaplanowane na Fabryce Pełnej Życia odbędą się online.

W październiku odbędą się trzy kolejne spotkania z cyklu „Kawiarenek obywatelskich”. Wieczór autorski z Edwinem Bendykiem pt. „W Polsce, czyli wszędzie” jest planowane na 19 października. Na 21 października zaplanowano kawiarenkę z Wojciechem Bonowiczem, z którym spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: „Co ma wolność do solidarności, a solidarność do samorządności zdaniem ks. Józefa Tischnera?”. Cały cykl dopełni 29 października spotkanie z ikoną trzeciego sektora Janem Jakubem Wygnańskim.  Na ostatniej kawiarence porozmawiamy na temat roli samorządności w naszym życiu codziennym. Wszystkie kawiarenki odbędą się w Fabryce Pełnej Życia, wstęp będzie bezpłatny, ale ze względu na ograniczenia epidemiologiczne obowiązywać będzie rejestracja online.

 

To my tworzymy tę wspólnotę!

Minione trzy dekady pokazały, że działania lokalnej wspólnoty mają ogromną wartość. Dbając o naszą indywidualną tożsamość, możemy z sukcesem troszczyć się o miejsce, w którym na co dzień żyjemy. Warto więc pielęgnować pamięć o wydarzeniach, w wyniku których nasze małe społeczności uzyskały prawo do decydowania o najważniejszych dla nich sprawach, bo te wspomnienia jeszcze bardziej wzmacniają nas na przyszłość.

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w kawiarenkach obywatelskich oraz do zapoznania się z wystawą plenerową i jej interaktywną wersją.

PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
232425262728 29
3031
Ładowanie...