Rozpoczynamy VIII edycję Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Do podziału 7 mln zł

Poniedziałek, 9 maja 2022

Zgodnie z zapowiedziami, Dąbrowski Budżet Partycypacyjny powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Podczas siedmiu wcześniejszych edycji na dąbrowskich osiedlach udało się zrealizować 522 projekty o wartości prawie 52 mln zł. To głównie: place zabaw, plenerowe siłownie, skwery, chodniki, parkingi i oświetlenie oraz tzw. projekty miękkie, jak doposażenia filii bibliotek czy świetlic środowiskowych. W ramach DBP powstały też klub seniora, skateroom i tężnia. – Wszystko dzięki formule dialogu z mieszkańcami. Rocznie to średnio 140 spotkań w osiedlach – podkreśla Piotr Drygała, pełnomocnik prezydenta ds. społeczeństwa obywatelskiego i naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej.

Nabór propozycji do tegorocznej edycji DBP potrwa do 10 czerwca.

Nabór propozycji do VIII edycji DBP rozpoczniemy 23 maja i zakończymy 10 czerwca. W tym czasie będzie mógł je złożyć każdy mieszkaniec w ramach puli środków dla swojego osiedla. Złożone propozycje będą analizowane i weryfikowane przez merytoryczne wydziały urzędu miejskiego. Dzięki temu we wrześniu przedstawimy je jako projekty na spotkaniach osiedlowych. Spotkania w formie warsztatów będą odbywać się od września do końca listopada i to na nich mieszkańcy poszczególnych osiedli wspólnie wypracują listę zadań do realizacji w 2023 roku. Do podziału między osiedla będzie 7 mln zł. Wiadomo już, że pięć najmniej licznych pod względem mieszkańców osiedli – Kuźniczka Nowa, Łazy Błędowskie, Marianki, Ratanice i Rudy – które w każdej edycji dysponowały najmniejszą pulą środków, w tym roku już na starcie otrzymają bonusy po 20 tys. zł. O szczegółowym przebiegu tegorocznej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego będziemy na bieżąco informować m.in. na dedykowanej DBP stronie twojadabrowa.pl, która już wkrótce będzie miała swoją nową odsłonę i dostosowana zostanie do obowiązującego w mieście podziału na dzielnice /zobacz artykuł o jednostkach pomocniczych miasta/.

Propozycja zawieszenia Budżetu Obywatelskiego

Piotr Drygała zapowiada, że w imieniu prezydenta Dąbrowy Górniczej na majowej sesji przedstawi radnym propozycję zawieszenia tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Taką możliwość daje samorządom specustawa uchwalona w związku z napaścią Rosji na Ukrainę.

Budżet Obywatelski to procedura realizowana obligatoryjnie na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Corocznie miasta na prawach powiatu muszą na nią przeznaczać 0,5 proc. wydatków ze swojego budżetu. W 2023 powinien byłoby to 4,9 mln zł. – Wadliwie skonstruowane przepisy sprawiają, że formuła Budżetu Obywatelskiego sprowadza się do plebiscytu i przegłosowywania się, i nie ma w niej miejsca na dialog – mówi Piotr Drygała. – Dlatego uważam, że warto przeznaczyć wspomniane środki na naszą od lat wypracowywaną z mieszkańcami dobrą praktykę jaką jest Dąbrowski Budżet Partycypacyjny. Miasto jest z nim identyfikowane nie tylko w Polsce, a jego mottem przewodnim jest hasło: „dialog zamiast rywalizacji” – podkreśla pełnomocnik prezydenta ds. społeczeństwa obywatelskiego.  

PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
101112131415 16
17181920212223
24252627282930
Ładowanie...